Горите и горските земи на горското стопаство изцяло попадат в землищните граници на общините Аксаково, Варна, Белослав и Аврен.
ТП – ДГС „Варна“ се намира в най- източната част на Северна България. Горите и горските земи обхващат Момино палто, Франгенското плато и югоизточните части на Добруджанското плато.
По-голямата част от територията попада във водосборите на няколко големи реки протичащи през източната и североизточна част на страната – Суха река, Батова, Провадийска река и Камчия.
Районът на ТП – ДГС „Варна“ се намира в климатичния район на Северното Черноморие от Черноморската климатична подобласт на Континентално – Средиземноморската климатична област. В района са най-широко разпространени карбонатните черноземи.
Повече от две трети (69%) от площа попада в Тракийската горскорастителна област, подобласт Варненско – Бургаско Черноморие.
Естествената растителност е представена от насаждения с участие на полски ясен, черна елша, бяла върба, бяла топола, благун, дъб, цер, акация, липа габър.
Облика на естествената растителност се дава от издънковите церови гори. Те са предимно чисти и смесени церови, с незначителното участие на габър, полски клен и сребролистна липа на север и благун на юг.
От създадените култури от широколистни видове, най- разпространени са тези от акация, сребролистна липа, цер и червен дъб.
Всички иглолистни видове са екзоти за района на горското стопанство. В най-добро състояние са кедровите култури, създавани предимно в крайморската зона и с тези видове може да се работи и в бъдеще.
Общата площ на горите и земите на територията на ТП – ДГС Варна е 34201,5 ха със запас без клони 3366205 м3.
Залесената площ е 31311.5 ха, което е 91.5 % от общата площ.
Площта само на Държавния горски фонд възлиза на 26347.7 ха, като залесената площ е 23979.9 ха.
Ползването от ДГФ възлиза на 41 613 м3 стояща маса и 35 974 м3 лежаща маса.
На територията на ТП – ДГС Варна са изградени два броя горски разсадници – „Малка чайка” и „ Тополи” с обща площ 27,9 ха. Производството на семенищни фиданки и декоративни дървесни видове е свързано с характерния климат на района. Видовото разнообрази се изразява от цер, червен дъб, акация, липа, атласки кедър, черен бор, източна туя, кипарис и други видове. В южната част на териториалното поделение в близост до река „Камчия” е разположен дивечовъден участък „Круша- Пода” с ловища Пода и Круша. Ловува се на едър дивеч. Площта на участъка е 2745,50 ха. и има изградена ловна база
Защитени природни обекти
„Аладжа манастир“ , Защитени местността Пашов дол“, „Комплекс Побити камъни“ и „Находище на ракитник“ ПЗ „Петрича“, ПЗ „Ятата“
На територията на ТП – ДГС Варна е разположена и природната забележителност „Долна и горна Капладжа“.
За ЗМ „Побити камъни“ има изработен отделен план за управление и същата се управлява от администрацията на ПП „Златни пясъци“.
Опитни култури в м. „Харамията”
Опитните култури от чуждоземни дървесни видове в това числа хималайски и елдарски бор, черен и бял бор, зелена дуглазка са създадени в периода 1967-1970г. от проф. Желез Дончев.